Sociální síť Google Plus

Google Plus je sociální síť, kterou může využívat jakýkoliv uživatel Google zcela zdarma. Její provoz byl zahájen 28. června 2011, za tu krátkou dobu získal více než 400 miliónů registrací a dostal se tak na 4. pozici mezi sociálními sítěmi. Aktivních uživatelů však je kolem 100 miliónů, což není málo vzhledem k tomu, jak krátce Google+ funguje. Co zde na této sociální síti mohu dělat a kde se zaregistrovat? Ostatně jako u každé sociální sítě si přidáváte známé, se kterými poté sdílíte Vaše pocity, fotografie, videa, jaké události se zúčastníte, kde jste byli, poznáváte nové lidi atd. S Vašimi přáteli si můžete psát pomocí chatu a nebo s nimi vést i hromadné videohovory. Google Plus je přeložen do češtiny, tudíž není třeba umět jiný cizí jazyk. Téměř u každého okénka máte vysvětlené, jaká je jeho funkce, takže jste vždy v obraze. Můžete vytvářet různé komunity, do kterých se zapojují lidé se stejnými zájmy jako Vy a můžete s nimi diskutovat, předávat si zkušenosti a podobně. Zaregistrovat se můžete na internetové stránce plus.google.com. Odlišnosti služby v době, kdy společnost Google začala vytvářet tento projekt, si dala za cíl, aby se nějak lišila od ostatních sociálních sítí, což se jí do značné míry podařilo. Jedna z nejvýraznějších odlišností je ta, že si své přátele rozdělujete do tzv. "kruhů". Může to být například kruh rodina, přátelé, spolužáci, spolupracovníci a tak podobně.

Kruhy (Circles)

Tyto kruhy si můžete vytvářet a osoby, které znáte, si do jednotlivých kruhů přiřazujete. Jejich význam je jednoduchý. Chcete například sdílet nějaký text, fotky, video, ale nechcete, aby to viděli všichni. Jednoduše si tedy zvolíte, které kruhy je uvidí. Google+ se také výrazně liší tím, že dbá mnohem více na to, aby se v článcích neobjevovaly rasistická nebo vulgární slova, a také nemravné fotky. To tedy znamená, že například naše děti nejsou vystaveny až tak velkému riziku, jako u jiných sítí. U Google Plus jsou také velice propracované videohovory.

Google+ a ostatní sociální sítě

Dalo by se říct, že si Google vzal nejlepší prvky z komunikačních programů jako je Skype, TeamSpeak a podobně. Tyto prvky následně scelil dohromady. Videohovory jsou zdarma a může se jich zúčastnit až deset osob najednou. Mnoho serverů a internetových stránek již spolupracuje s Google+, může se Vám tedy stát, že pod nějakým videem, fotkou nebo článkem uvidíte Google Plus button (obrázek "+1"). Když na tento obrázek zmáčknete kurzorem myší, znamená to, že se Vám daný článek, fotka, video líbilo a uloží se to na Vašem Google profilu. Tím tedy jednoduše sdílíte věci, které Vás na internetu zaujaly a líbily se Vám. Google Plus button je velice podobný tlačítku "to se mi líbí" od Facebooku. Firma Google také v současné době vyvíjí mobilní aplikaci Snapseed, což je vlastně obdoba Instargramu, akorát má mnohem pokročilejší funkce. V brzké době by tato aplikace měla fungovat i na mobilních telefonech s operačním systémem Android. Další zajímavostí je vysoká podpora Google Plus API, což znamená, že můžete Vaši aplikaci či web propojit s touto sociální sítí a tím tak můžete zvýšit jejich návštěvnost, nebo také službu přes API rozhraní propojit s vlastním projektem.

Google Authorship

Další zajímavou a užitečnou vlastností této sociální sítě je funkce Google Authorship, která slouží ke spárování Vašich webových stránek s Vaším profilem na G+ formou umístění odkazu, který směruje na Váš profil. Můžete tímto způsobem tak vyhledávači říci, že jste například autorem webových stránek a textů, které obsahují, což má také kladný vliv na SEO a ostatní faktory, které ovlivňují návštěvnost a oblíbenost Vašich webových stránek.

Na závěr

Pokud ještě nejste součástí žádné sociální sítě, ale chtěli byste začít některou využívat, pak pro začátek, je tato tou nejlepší volbou, jelikož je velice přehledná, rychlá a snadno se v ní naučíte pracovat. Na stránce plus.google.com se dozvíte více informací, včetně detailní nápovědy, kde si můžete podrobně prostudovat všechny funkce této nové webové sociální sítě.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: google plus | google | plus.google.com | google plus button | google plus api